Chovatelství

Pokud se rozhodnete být chovatelem, v následujících řádcích vám podrobně přiblížíme, co chovatelství obnáší, veškeré starosti i radosti, na co se připravit.

V prvním řadě je důležitý výběr štěňátka, fenečky, která bude vhodná do chovu. Pokud jste si jistí, že chcete chovat, je lepší kupovat fenku starší, již přezubenou (nůžkový skus, jsou povolené chybějící řezáky) plně vyvinutou, bez fontanelly, kontrola patell, výška v kohoutku, barva. Bude to sice vyšší investice, ale jistá. Veškeré podmínky ke splnění chovnosti jsou uvedené na stránkách Klubu chovatelů špiců nebo Vám je poskytne i chovatel.

Co se týče řezáků, je lepší mít fenku se všemi 6x6 i když FCI povoluje chybějící. Alespoň já se tak řídím, jelikož máme často problém s chybějícím řezákem.

A můžete si užívat život s novým společníkem, začít cvičit, vystavovat nebo si jen užívat společné chvíle.

Bonitace neboli zařazení fenky do chovu je podmíněna věkem 12 měsíců, vyšetřením luxace patell, DNA profilem. Po úspěšném absolvování bonitace se zasílá rodokmen k přeregistraci na chovného jedince na ČMKU.

Fenka může jít na krytí od 14 měsíců, ale stejně jako já i většina chovatelů začíná až od 2 let. Mezičasem si můžete zařídit chovatelskou stanici a to zasláním žádanky o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice na ČMKU. Formulář je dostupný na stránkách ČMKU.

Výběr krycího psa - při výběre krycího psa je lepší si ze začátku nechat poradit od chovatele nebo poradce chovu v klubu. Poradci chovu rovněž nejpozději 2 měsíce před plánovaným háráním fenky zašlete žádost o vystavení krycího listu. Po obdržení krycího listu už jen čekat až bude fenečka hárat.

Hárání - jak poznat? V období hárání fenka ze začátku začíná špinit, krvácet (někdy jen par kapek) překrví se jí pohlavní orgán a fenka se více olizuje. Pak špinění slábne a kolem 9-14 dne je fenka ve fázi na krytí. U každé je to jinak, to už si časem vysledujete. Nejlepší je kolem 8-9 dne jít k veterináři na progesteron, kdy je fence odebrána krev pro zjištění hladiny progesteronu. Veterinář Vám sdělí výsledek i doporučí, kdy je nejlepší jít na krytí.

Krytí probíhá vždy u krycího psa. Pokud není krycí pes daleko, je lepší překrytí na další den. Nezapomeňte si vzít krycí list, majitel krycího psa Vám jej potvrdí a svou kopii pak odešle do klubu. Cena krytí se v současnosti pohybuje 3-6 tis. Kč/narozené štěně nebo jednorázová částka, jak se domluvíte s majitelem krycího psa.

Po krytí se nejdříve v 21 dnech jezdí k veterináři na sono, kde zjistíte, jestli je fenka březí. Lepší je jít až 28-30 den, kdy už je to jisté.

V období březosti by se mělo fence dopřát kvalitní krmení pro březí feny.

Březost trvá 58-62, proto je důležité od 58 dne být v pohotovosti. Je dobré si předem zajistit věci potřebné k porodu, při možných komplikacích a také zjistit možnosti veterinářů v okolí.


Již před porodem by měla mít svou porodní bednu/místo, aby si na ní zvykala.

Do bedny nebo místa připraveného k porodu dáte několik dek nebo prostěradel, něco aby mohla fena hrabat.

Hrabání je prvotní příznak blížícího se porodu.

Pokud bude sonem zjištěno jedno nebo dvě štěňátka je lepší zajít kolem 57 dne na RTG, kde se změří štěňátka, jestli nejsou moc velké a projedou porodními cestami. V případě, že ne je na místě domluvit porod císařem na veterině.

Další věci potřebné k porodu doma:

V případech, kdy fenka porodí, ale víc se o štěňátko nezajímá, např. z důvodu vyčerpání...

Pean - po narození štěňátka, které fenka neočistí a nezbaví pupečné šňůry je potřebné peanem pomalu asi 3-5 cm od břiška rozcvakávat. Nůžkami by se pupeční šňúra nezavřela. Někdy se pupeční šňúra i podváže 0,5 cm od břiška.

Odsávačka hlenu - štěňátku se pomocí odsávačky vysaje voda z tlamičky a z nosíku.

Kojenecká voda - na přípravu mléka pro štěňátka při dokrmování

Puppyboost - mlezivo pro štěňátka při dokrmování, v případě, že fenka nekojí, nemá mléko, nestará se, štěňátko nemá sací reflex.

Štěněcí mléko - pro krmení nebo dokrmování štěňátek

Stříkačka - pro krmení štěňátek štěněcím mlékém, když nesají z flašky, která je součastí mléka Babydogmilk Royal canin.

Malé ručníky - pro očistění štěňátek, rozdýchání po narození

Vatové tampony - po krmení štěňátek se namočí do teplé vody a masíruje se štěňátku bříško,podpora činnosti střev, aby se vyprázdnilo.

Pokud má fenka víc štěňátek a kojí, přídává se calcium do krmení fenky, aby se neodvápnila a nedostala eklampsii.

Krmení pro březí a kojící fenku a později i pro štěňátka. Na trhu je v současnosti více značek s produkty pro štěňata po odstavu, je potřeba jen vybrat.

Fence počas porodu, kdy je hodně vyčerpaná a potřebuje energii, smíchá se s vodou a stříkačkou aplikuje do tlamičky. Rovněž možné dát štěňátkům po narození, které jsou slabé.

Sešit a pero - na zapisování narozených štěňat, porodních vah a následných příbytku na váze

Kuchyňskou váhu - vážení štěňátek


POROD

Porod feny má tři fáze - fáze otevírací, fáze porodu, fáze poporodní

Fenku by jsme měli mít pod dohledem od 58 dne březosti, počítá se ode dne krytí.

Porod se začne projevovat neklidem fenky. Začíná hrabat, chce si vyhrabat díru nebo se někde zahrabat na klidné místo. Proto je lepší ji mít fenku pod dohledem, aby si někde nehrabala jámu na porod. Je dobré učit fenu na porodní bednu, proto by v ní měla mít dostatek dek, povlečení, aby v nich mohla hrabat. Některé feny si do porodního místa mohou nosit hračky a jakoby se o ně starat. Ty jí musíme dát z dosahu, nemusela by začít rodit.

Fenka postupně zvýšeně dýchá a zvyšuje se jí tep. Začíná jí odcházet hlenová zátka, vulva je zduřená. Fence se propadnou břišní stěny nad slabinou, je zřetelně vidět pohyb plodů. Mléčné lišty se zduří, pouští se mlezivo při stisknutí struku, u některých fenek se pouští mléko až po porodu.

Před porodem fenka nepřijímá potravu, není pravidlo. První slabé bolesti se mohou objevit již 12 hod. před porodem nebo také jen ½ hod. před porodem. Fenka vstává, lehá, otáčí hlavu k břichu, tohle se střídá s fázemi klidu.

Odtok plodové vody - někdy odteče plodová vody dřív nebo s porodem prvního štěňátka. Fence se otevírají porodní cesty. Fenka začíná tlačit. Nechlácholíme jí, jen jsme u ní a občas koukneme, jestli je štěňátko již vidět. Pokud je vidět "bublinu" je to obal prvního plodu, které je v porodních cestách. Dojde k vypuzení plodu, nejčastěji jde hlavičkou nebo nohama napřed. V případě, že už jsou venku nožičky a fenka je vysílená, můžeme jí pomoct, tak, že uchopíme plod za nožičky nad kolena a popotáhneme, když fenka tlačí. Při vypuzení prvního štěňátka může být někdy fena zmatená, co to z ní vylezlo, hlavně prvnička a začít jančit a plakat. Snažíme se fenku uklidnit. Je lepší aby byli u porodu dva lidé, jeden podporoval psychicky a druhý kontroloval porod.

Štěňátko je vypuzeno v plodovém obalu nebo se může stát, že se v porodních cestách utrhne a štěňátko se narodí bez něj. Fena pak vytlačí lůžko později nebo s dalším plodem.

Když je štěňátko venku roztrhneme plodový obal a štěně vzít do hadříků, ručníčků a osušovat, masírovat, aby se nadechlo. Pak odsávačkou odsajeme vodu z tlamičky a z nosu štěňátka. Vypuzenou placentu necháme fence sežrat. Nedoporučuje se jí nechat sežrat všechny placenty u více početného vrhu, ale někdy jí to ani nestihnete sebrat. Osušené a rozdýchané štěně se přiloží fence ke struku, aby se přisálo. Štěňátka mají od narození vyvinutý sací reflex, tak by se měli přisát brzo. Pokud se nepřisaje, je možné, že sací reflex nemá, v tom případě je nutné krmení umělou stravou. Na začátek se dá štěňátku puppyboost, dle indikací. Pak se krmí štěněcím mlékem a to stříkačkou přes prst do tlamičky štěňátka. Krmí se každé 2 hodiny v malém množství. Po krmení se přikládá k fence na olízaní bříška k vyprázdnění.

Krmí se ručně do 14 dní věku štěňátka. Od 15 dne je schopno pozřít jinou stravu, štěněcí kaši, syrové hovězí maso úplně najemno natřené, namleté, paštiky pro štěňata.

Další štěně by mělo být vypuzeno max. do 2 hodin od předchozího.

Doporučuje se fence dát po každém vypuzeném štěněti vypít rozmíchaný glukopur pro energii.

Při porodu kontrolujeme vypuzení všech placent. Pokud by jsme si nebyli jistý, musíme na druhý den navštívit veterináře, aby zkontroloval fenku.

Po porodu všech štěňat si zapíšeme do sešitu pohlaví štěňat, datum narození a porodní váhy. Štěňata v následujících dnech vážíme ráno i večer a zapisujeme. Po 7 dnech by měli mít 2 násobní porodní váhu. Pokud by štěňata nepřibírala nebo přibírala málo, měli by jsme začít přikrmovat umělo.

V případě jakýchkoliv komplikací je nutné mít na telefonu chovatele nebo veterináře a poradit se co dělat.

U takhle malých plemen jsou porody často doprovázené komplikacemi.

Po vypuzení všech štěňat se fenka zklidní a oddychuje, může se jít vyvenčit, ale ne sama, musíte jí mít pod dohledem. Měla by dostat najíst a napít, když nebude mít chuť na jídlo, aspoň jí dát štěněcího mléka. Nebude chtít jít od štěňat, tak jí budete muset ze začátku krmit.

Na závěr ještě zkontrolujeme všechny štěňátka, jestli nemají na zadních nohou paspárky, čili 5 prstík boční. Pokud jo měli by se do 3 dnů odstranit veterinárně.

Fotogalerie: průběh březosti, porod a následná péče o štěňátka ( bohužel u Fantaghiro nebylo možné porod zdokumentovat, jelikož rodila císařem )

7. 7. 2021 - 8. 7. 2021 - krytí Givenchy Pom de Pompadour a Gogo Garden Roses Road

Gogko kryl poprvé a má svůj vlastní styl, ze kterého jsme ani nečekaly výsledky, ale kontrolní sono 30 dní po krytí nás překvapilo. Čekáme 3 psí mimča. Obrovská radost.