Alopecie X

09.09.2023

V současnosti, asi nejvíce diskutované téma "Alopecie". Tak si pojďme něco o ní říct. Alopecie je obecně ztráta srsti z různých důvodů. Dnes se zaměříme na Alopecii X, o které se zatím moc neví a nejestvuje vyšetření, ani léčba, která by zabírala na všechny postižené jedince. Provádí se výzkum zahraniční laboratoří se vzorků postižených pomaranianů z celého světa. Tak pevně doufám, že se brzy dočkáme odpovědí. Níže uvedené poznámky jsem čerpala ze třetí edice veterinární literatury - SKIN DISEASES OF DOG AND CAT (Heinrich, Eisenschenk, Harvey and Nuttall) a z vlastních zkušeností při poskytování ozonoterapie pro pomíky s problémy s růstem srsti. Osobně jsem u mých psů Alopecii X neřešila. Řešila jsem alopecii jako následek alergie na vnější parazity, jako následek poklesu Kortizolu, jako následek hormonálních výkyvu a postclipping alopecie. O všem v dalších článcích.  

Definice Alopecie X - je to narušený růstový cyklus srsti u psů charakterizovaný nesvědivou alopecií a hyperpygmentací ( černá kůže ) na charakteristické oblasti těla u plemen s hustou podsadou. 

Etiopatogeneze - je narušený růstový chlupový cyklus, ke kterému dochází  v důsledku hormonální abnormality. Přesný typ abnormality zůstává nejasný, ale  zdá se, že roli hrají androgenní (samčí pohlavní) hormony. Abnormalita může být způsobená buď cirkulujícími hormony nebo hormonálními receptory v chlupových folikulech.  

Klinické příznaky - predispozici mají plemena - pomeranian, čau.čau, sibiřský husky, keeshond, samojed, aljašský malamut, toy pudl ... Většina psů je postižená mezi 1 a 2 rokem života, ačkoliv může postihnout i starší jedince. Mezi klinické příznaky patří symetrická, nesvědivá alopecie a eventuální hyperpigmentace trupu, zadních stehnech a krku. Občas je přítomná sekundárně seboreaa a pyodermie. 

Diagnostické testy - vychází z anamnézy a fyzikálního vyšetření a vylučuje jiné endokrinopatie a folikulární dysplazie. K vyloučení hypotyreózya hyperadrenocorticismu by měl být proveden kompletní krevní obraz, biochemické vyšetření, analýza moči a v případě potřeby endokrinní vyšetření. K vyloučení demodikózy a sekundarní pyodermie by měl být proveden  kožní seškrab cytologie. Biopsie kůže odhalí mnohdy telogenní defluxi, epidermální pigmentaci, trichilemální keratinizaci. Tyto nálezy lze do určité míry nalézt i u jiných poruch růstového cyklu chlupů, takže je nutno je interpretovat dle klinických příznaků a krevního obrazu. Opětovný růst chlupů v místech biopsie je u Alopecie X poměrně konzistentní. Měření pohlavních hormonů je omezeno, protože protože nebyl prokázána konzistentní abnormalita a někteří postižení psi měli normální hladiny. 

Léčba- jsou k dispozici různé léčebné způsoby, ale žádná není účinná ve všech případech. Protože je Alopecie X čistě kosmetická záležitost, zdraví psů není narušeno, je sledování bez léčby rozumnou možností. Přesto mnoho majitelů považuje tento stav za znepokojivý a léčbu vyhledá. 

Melatonin - je běžnou léčbou postižených psů. Je dostupný, cenově přijatelný a psi ho snášejí velmi dobře. Melatonin vyvolává růst srsti u přibližně 41% postižených psů. Respondentům začne růst srst do 3-4 měsíců od zahájení léčby. Léčba není časově omezená a obvykle je to doživotní podávání. Obecně je dávka 1-2 mg/ kg každých 12 hodin. 

Kastrace - vede k opětovnému růstu srsti u nejméně 40% postižených psů, ale je nevratná a majitelé ji nepřijímají. Bylo prokázáno, že implantáty Deslorelin (4,7 mg na psa) mají účinek růstu srsti u 75 % psů/samců. Implantát by měl být aplikován jen psům/samcům, jelikož u fen se neprokázal jako účinný. Respondentům začne růst srst do 2-3 měsíců od zavedení implantátu. Zavedení lze opakovat po 6 měsících, pokud je to nutné, aby se podpořil další růst srsti. 

Microneedling - je prováděn v anestezii za použití Dermarolleru  s jehlami 1,5-2,5 mm propichováním alopetické kůže až k mírnému krvácení. K opětovnému růstu srsti dochází do 5 týdnů po ošetření. Microneedling by neměl být doporučován jako rutinní léčba alopecie X, dokud nebude zdokumentováno více důkazu o účinnosti. 

Rovněž je to bolestivá procedura v anestezii. 

Perorální trilostan - bylo prokázáno, že vede k opětovnému růstu srsti během 4-8 týdnů v 85% případů. Lze podávat v dávce 1,25 - 2,75 mg/kg po jídle, každých 12 hodin. Po dosažení požadovaného výsledku, lze dávku snížit na 2-3 krát týdně. Při užívání trilostanu je nutné časté sledování a opatrnost, protože může vést k selhání nadledvin. Majitelé musí být poučeni, aby ukončili léčbu a podali prednison, pokud se objeví apatie, nechutenství, zvracení nebo průjem. Hladina Kortizolu musí být pravidelně sledována. 

Klíčový bod - protože Alopecie X je čistě kosmetická záležitost a zdraví psů není narušeno, sledování bez léčby je rozumnou možností. :)

Starostlivost o srst a kůži- jelikož je srst u Alopecie X ve špatné kondici a kůže není srstí chráněná, doporučuje se starostlivost o ní vhodnou kosmetikou a vitamíny. V současnosti je na trhu mnoho kvalitních značek s kosmetikou pro problémy se srstí a kůži. Třeba vyzkoušet a najít tu vhodnou pro každého jedince. Každému sedne něco jiné, jiná kombinace. Také je vhodná a prospěšná Ozonoterapie, tak jednou za měsíc. ( více o ozonoterapii v menu : Služby - stříhání)

Já používám -

  • Iv San Bernard - atami červený jíl, šampóny, směs balzámů s olejem
  • Tablety Nagayu ve spršce
  • Mendota Dermagic skin rescue- šampón, kondicionér, mléko (dost vysušuje, vhodné použít i jinou hydratační masku nakonec)
  • Pomeranian Beauty
  • Always Your Friend- derma řada
  • Tauro pro line - šampon, maska +olejíček¨
  • Dermacton- šampon, kondicionér, sprej
  • Starfire´ s - hydratační + Fortaleza
  • Davis veterinary - šampony na kožné problémy

Závěrem zmiňuji už asi po třetí, Alopecie X je jen kosmetická a nenarušuje zdraví pejska. Za mě tá srst nestojí za některé uvedené bolestivé metody.